Kövess:

péntek, december 14

A Bajnokok Ligája felépítése a PR segítségével

A Bajnokok ligája évről évre a legnépszerűbb sportesemény


Egy dolog egészen biztos a sport életben, hogy a legjövedelmezőbb, a legnézettebb sportesemény minden évben a Bajnokok Ligája. Ezt ugyanis évről évre milliárdok követik nyomon a tévék előtt és fizetnek érte milliárdokat szurkolók és szponzorok tömegei. Minden évben lebonyolítják és minden évben biztos a siker. Nem négy évente van, nem időnként népszerű, hanem folyamatosan évről évre. Ez egyáltalán nem véletlen, hisz ezt a sorozatot is a PR segítségével építették fel. Az első jelentősebb nemzetközi labdarúgó esemény a futball világbajnokság volt, amit 1928-ban született ötlet alapján, először 1930-ban rendeztek meg, ehhez képest a Bajnokok Ligája elődje a BEK, csak 1955-ben indult.
A tornán elsősorban az európai országok bajnokcsapatai vehettek rész, de volt rá példa amikor egy országból több csapat is játszhatott, például, ha valaki megnyerte a kupát, de hazája bajnokságát nem. Ahogy négy évente a nemzetek válogatottjai csaptak össze, úgy itt egy országot az előző évi nemzeti bajnok képviselhette a sorozatban. Egy helyi csapathoz sokkal több apró történet köti a szurkolókat, mint egy nemzeti válogatotthoz. Egy város, vagy városrész csapata sokkal inkább beágyazódik a helyi kultúrába, így sokkal intenzívebb kötődést és történet ismeretet jelent a szurkolóknak, mint a válogatott szereplések. A csapatom története igazán ott teljesedik ki, ha a nemzetet képviseli a BEK-ben. Egy helyi csapat hatása, így sikerei révén még az ország más területeire is kiterjed, ha sikerrel küzd a bajnokok nemzetközi tornáján. A klubcsapattal, sokkal több mód nyílik a legendák képződésére. A válogatottban is egy kiváló játékos, mindig az anya egyesületét is képviseli.
 
Az erősebb kötődés egy-egy helyi csapat iránt, amelynek lehetősége van a nemzetek harcában szerepelni, inkább teszi elérhetővé szélesebb vásárló tömeg számára, hogy pénzt költsön el a futballban, mint egy világesemény. Egy világbajnokság a reklámhoz hasonlóan időben korlátozott. Mivel rövid ideig tart és korlátozott az élő mérkőzéseken résztvevők száma és játékidőben is jóval kevesebb, mint egy teljes szezonon át tartó torna, ezért kisebb bevételt is generál. Ez a bevétel is a piac kevés résztvevőjénél csapódik le, főként a jogdíj tulajdonos FIFA-nál. Addig a bajnokcsapatok versenyeztetése, sok mindenki számára jelenthet bevételt, eladások, szponzorráció, a nemzetközi labdarúgó szövetség központi támogatása révén. Míg a világ- és Európa bajnokság egyetlen nagy üzlet, addig a bajnokok tornája olyan, mint egy franchise hálózat. Sokan követik a technológiát, használják a márka elemeket, így közösen végzik a márkaépítését, mégis mindenki kiválóan profitál belőle. Ehhez azonban több lépcsőn át vezetett az út.


Történetek és személyiségek sokasága


A labdarúgásnak mindig voltak legendás alakjai, a legendás alakok a legjobb csapatokhoz, a bajnokokhoz kötődtek. Minden csapatnak meg van a saját története, a saját legendás játékosai, amelyeknél külön fejezet a bajnokok kupájában való részvétel. Ezek a legfontosabb fejezetek egy klub életében, így sok ezer történet építi a központi történetvezetést, ami a bajnokcsapatok harcáról szól. A történet, a legendás Real Madriddal indul, e csapat tagja volt Puskás Ferenc is 1958-tól 1966-ig. Még 39-es évesen a 1966-os végső győzelmet hozó BEK sorozatban is játszott, 3 mérkőzésen szerzett 5 góljával, a megfiatalított Real Madrid gólkirálya volt a BEK-ben. S aztán lehetne sorolni a legendás játékosokat és csapatokat sorban, megannyi történet, amit a szurkolók ismernek, újból felidéznek és tovább mondanak. A kiváló PR alapja, hogy olyan történeteket hozunk létre, amelyeket tovább tudnak mondani, színezni. Vajon mi lenne a focival, ha a legtöbb mai is működő vállalkozáshoz hasonló történetei lennének, ami egyben az ajánló rendszerük, a hírük továbbadásának az alapja. S ha ezeknél a csapatoknál csak a következő kifejezéseké lenne többnyire a főszerep: megbízhatóak, jól játszanak, megérte a meccsre kimenni, ajánlom nézd meg te is őket. Valószínűleg konganának a stadionok az ürességtől és nem mozogna annyi pénz a futballban.
 
 


Azonban, ahhoz hogy valóban jövedelmező legyen egy ilyen sorozat meg kell alapozni a PR-ral. Adottak a történetek, a továbbmondhatóság, ám a torna szervezői is érzékelték, hogy a nemzetenként az egy csapat, az kevés, de bajnok mégis csak egy van. Így létrehozták a KEK-et Kupagyőztesek Európa Kupája 1960-ban és az UEFA Kupát, amely szintén 1955-ben indul Vásárvárosok Kupája néven korlátozottabb részt vevőkkel. Ez az úgynevezett termékvonal bővítés, az elképzelés szerint így jóval több embert és csapatot lehet elérni, így logikusan több lesz a bevétel is. A legnagyobb figyelem azonban mindig is a BEK-et övezte, így a két kisebb testvér másod és harmad rangú eseménynek számított, ezért sohasem rendelkeztek olyan jó mutatókkal, mint ahogy a Cherry Coke sem a Coca-Cola-hoz képest. Az elsőkre mindig jobban kíváncsiak az emberek, mint a másodikra, harmadikra. A Bajnokok ligájának létrehozása 1992/93-ban gyakorlatilag a széles termékvonal ellen tett első lépés volt, ami természetesen megváltoztatta a technológiát is.

Filozófia és  technológia


Korábban minden hazai és nemzetközi kupában egyenes kieséses rendszerben működtek, így természetesen kevesebb mérkőzés rendezésére volt mód. Sőt egy-egy csapat a nemzetközi porondon, akár két mérkőzés alatt elvérezhetett, így nem írta a bajnokok történetét és korlátozottak voltak a bevételi lehetőségek is. Az UEFA ezért bevezette a korábban csak világversenyeken használt csoportküzdelmeket, amivel izgalmasabbá, nem utolsó sorban pedig még nagyobb üzletté tette az addig egyenes kieséssel működő legnagyobb európai kupasorozatot. A technológia a statisztikai adatoknak megfelelően természetesen folyamatosan csiszolódik, de a legmarkánsabb változást, a mérkőzések számának és bevételek maximalizálásnak elérését, mint célt fogja mindig szem előtt tartani. 

A történetek adottak, a filozófia, amely a legjobb csapatok tornájaként aposztrofálja magát, oly módon változott, hogy  el kezdték az egyes nemzeti bajnokságokat súlyozni. A második és harmadik helyezettekből is elsőt faragva így. Egy kis ország bajnokának lenni ugyanis nem ugyanaz, mint a világ legjobb bajnokságában harmadik helyet elérni. A bajnokok kifejezést, mint fogalmat újra tisztázták, van bajnokság, ahol még a negyedik hely is a selejtezőben való indulást tesz lehetővé, így egy kisebb bajnokság győztese bebizonyíthatja, hogy egy nívósabb bajnokság negyedikénél jobb. Amennyiben ez nem sikerül, úgy ez a negyedik helyezett teljes joggal lehet tagja az elit körnek. Így lehetőség nyílt arra, hogy a nagyobb történeteket hordozó, így több pénzt is vonzó csapatok legyenek a tagjai az elit körnek.




A lebonyolítás naptárát is folyamatosan formálták, nem ám, hogy majd, ha süt a nap játszunk. Márciusban már van kedvük költeni a szurkolóknak, s akkor majd beindulunk, addig pihenünk. Nem, ma már a lebonyolítás nyárelőn elkezdődik, a kisebb piacok számára érdekessé téve a tornát. Aztán a csoport küzdelmek egészen december közepéig eltartanak. S az egyenes kieséses rendszer február közepétől indul. S hogy itt is megfelelő sűrűség alakuljon ki a mérkőzés számban, nem egyszerre tartanak minden mérkőzést, hanem az első forduló mérkőzéseit 4 játéknapra osztják szét, s már a csoportköröknél is bevezették a kedd, szerdai játéknapot, a korábbi szerdaival szemben. Így jóval több játéknap és közvetíthető, nézhető mérkőzés születik a naptárban. A március pedig a visszavágók mérkőzéseié. A május végi döntő, pedig minden bajnokságok zárása után kerül megrendezésre. S a döntőnél még egy fontos lépést tettek 2011-ben, szerdáról szombatra tették át azt, így többen nézik és többen költenek a mérkőzésekre és azok nézésére, mivel hétvégére esik.



Folyamatos kommunikáció, folyamatos márka építés

S természetesen a bajnokok ligája így egész évben folyamatoson zajlik. Saját készítésű tévés magazinok mélyítik a márkát. Road Show-kat szerveznek a kupa bemutatására, hogy minden piacot elérjenek. A promócióban a Bajnokok Ligája korábbi sztárjai vesznek részt. A személyesség sok száz futballistán keresztül valósul meg, akik maguk is építik a történetet. Segítenek megérteni a technológiát, a fogalmakat, a neves edzők magyarázatai, amivel egy-egy fordulót értékelnek. S a lebonyolításhoz kialakított naptár sem engedi, hogy elfelejtsük az eseményt. A bajnokok ligája sorozat mindig a sorsolásokkal indul és időszakosan újabb és újabb sorsolások tartják izgalomban a holtszezont.


Nincsenek véletlenek még a futball üzletben sem, PR szemlélet nélkül jóval kisebb jövedelmezőségű lenne a Bajnokok Ligája. Mondhatták volna az UEFA emberei és a klub csapatok vezetői, hogy igen ez így jó, egy nemzet, egy csapat, szerdai játéknap, szeptembertől-november közepéig, majd március közepétől május végégig. Végül is ez a futball szezon, ezen kívül nincs értelme semmit csinálni. Az emberek meg megszokták, hogy hétvégén hazai bajnoki, hét közepén két hetente nemzetközi meccs, ha jönnek jönnek, ha költenek költenek, ez így van jól. Majd mindenki meghirdeti a maga mérkőzését, minek költenénk márkaépítésre, meg kommunikációra, aki szereti a csapatát, aki szereti a focit úgyis jönni fog. Szerencsére a Bajnokok Ligáját PR alapokon építették fel, igaz kellett hozzá majd hatvan év, de mindig egyre jobban működött és egyre jövedelmezőbbé vált. PR nélkül, márkaépítés nélkül, időszakos eladási stratégiával még ma is egy lenne a sok kupa közül, amit a baráti körök néznek, a saját csapatokra koncentrálva.
 










Népszerű bejegyzések