Kövess:

péntek, július 29

Egy kis csapat, cég problémái – a Hertha Bsc 2015/16-os szezonja



Rövidtávú, taktikai célok


taktika
Bayern München - Hertha Bsc
Forrás: https://www.facebook.com/herthabsc

A Hertha 2015/16-os szezonbeli stratégiáját a kis csapatokra jellemző jegyek határozták meg. A stratégia végső célja, a bent maradás a Bundesligában és ennek megfelelően a taktikai repertoárt felépíteni. A könnyebb megvalósíthatóság érdekében, a bajnoki idényt egészen kis szakaszokra osztották. Ezek a kisebb részcélok ugyanis taktikailag sokkal jobban felépíthetők. A taktika, amely kibontja a stratégiát, a 4 meccsenként 5 pont szerzésére épült.

Rövid távú jól belátható szakaszokra osztani a teljes tervet, hogy a 32 fordulóra elérjék a bent maradáshoz szükséges 40 pontot, ez tipikusan kis csapatok stratégiája. A nagy klubok stratégiája mindig a győzelmek maximalizálásra épül. S a Hertha célja az volt, hogy amennyiben bírják a szezon végéig erővel, úgy a 34-dik fordulót 40-44 pont között zárhatják. A bajnokság végére a Hertha 50 pontot gyűjtött, így a maximális elvárásokat is túlszárnyalva. A szezon első felében a terv jó része teljesült, ugyanis az év végén 32 pontnál jártak 17 forduló után. Sőt a 24-dik fordulóban aratott az Eintrach Frankfurt felett aratott győzelemmel már 42 ponton állt és a dobogó harmadik fokán az együttes.

Amennyiben az utolsó 10 fordulóban is tudták volna tartani a kis szakaszokra épülő taktikai tervet, akkor 42 pontról a 2x4+2-es szakaszban 52-55 pontig juthatta volna. Ehhez képest is csak minimálisan teljesítettek alul az utolsó szakaszban, az 50 pont abszolút reális eredmény. Amennyiben a zárlatban is tartotta volna a kis szakaszokra előírt tervet a Hertha, akkor ezzel a teljesítménnyel biztos Európa Liga résztvevő lett volna és harcban lett volna a Bajnokok ligája selejtezős helyéért. A 7-dik hely azonban, szintén Európa Liga selejtezős helyet ér és meg van az esély az európai porondra, piacra való kilépésre is. Egy kis csapat számára, akinek a saját piacán a megmaradás a tét, óriási siker, ha kijut a nemzetközi piacokra.

Versenyhelyzetben a pszichés tényezők dominálnak


verseny analitika
Dárdai Pál
Forrás: https://www.facebook.com/herthabsc
A tervek szerint ez egy reális eredmény, ám menet közben, bizonyos szakaszokban jobban kellett volna teljesíteniük, a taktika szerint. Ekkor azonban a pszichológiai tényezők döntővé váltak. A Hertha a 16-diktól a 20-dik fordulóig a harmadik helyen állt, majd a 22-től a 29-dik ismét a dobogó harmadik fokán állt. Majd a szezon zárásaként a 30-tól a 34-dik mélyrepülésbe kezdett, és be kellett érnie a 7-dik helyezéssel. Igaz ebből az öt fordulóból kétszer élcsapattal Bayern München, Leverkusen és végül közvetlen vetélytársukkal a Mainz-zal találkoztak. S már a szezon elején sem voltak jó mutatói a Herthának a legjobbak ellen, s a szezon végére - míg a Wolfsburg elleni döntetlen és Shalkne és a Köln legyőzése a dobogó harmadik fokán tartotta – az első felvonásbeli élcsapatok ellen aratott két győzelemből, a végére két vereség lett a Bayern és Leverkusen ellen. Majd a Mainz elleni döntetlen is a riválisnak volt elegendő ahhoz, hogy maga mögött tartsa a Hertha-t. Ez is a kis csapatok, kis cégek egyik gyengesége, hogy a piac meghatározó szereplői ellen, vagy nincs egyáltalán, vagy nem működőképes a versenystratégiája.

Ameddig csak saját magunkra összpontosítunk, a közvetlen vevőinkre, addig még többé-kevésbé működnek az automatizmusaink. Amikor azonban már az előre lépéshez a versenystratégiát is be kell kapcsolni, akkor nagyon sok új tényező van, amivel számolni kell. Azonban a kis csapatok és cégek számára is az ekkor fellépő pszichikai teher jelenti a legnagyobb veszélyt. Hosszú távon a kicsik nem tudják fenntartani ugyanazt a minőséget, az intenzitást a dolgok kivitelezésében. S amikor egy sokkal egyenletesebben - mind a felkészültségben, mind a kommunikációban, mind a taktikában – működő ellenféllel találkozunk, akkor hirtelen romlani kezd a megszokott teljesítmény. S amennyiben a legfőbb tervünk, piaci szegmensünk mellett, már más piaci területekre is elkezdünk fókuszálni, úgy a fő tervünk, pozíciónk szenved kárt. A Herthanak ilyen volt a német kupa, amiben egészen az elődöntőig jutottak, ráadásul otthon tudtak játszani a Dortmund ellen, akikkel szemben a bajnokságban jó egy hónappal korábban döntetlent értek el.

Az új piacokra való kilépés akadályai


taktika
Hertha Bsc - Dortmund német kupa elődöntő
Forrás: https://www.facebook.com/herthabsc
A Dortmund elleni elődöntőre április 20-án került sor, s ezután volt még 4 forduló a bajnokságból. A Dortmund egy héttel korábban hihetetlen mérkőzésen esett ki korábbi edzője Jürgen Klop új csapata ellen az Európa Liga negyeddöntőjében. A Dortmund kétszer is vezetett két góllal 2:0-ra, majd 3:1-re és innen kapott ki 4:3-ra, ami a kiesését jelentette. Így arra, hogy valamit is nyerjenek az évadban, egyedül a német kupa maradt. S az extra motiváltság, a pszichés tényezők, a javukra döntötte el a mérkőzést, sima 3:0-val, annak ellenére, hogy a Hertha otthon játszott. A kis csapatok taktikáját itt már nem sikerült megvalósítani. Egy kis csapat a nagyok ellen a stabil védekezésre épít, hagyja dominálni ellenfelét, inkább csak reagál annak játékmódjára és a gyors kontrákban bízik. Gól nélkül, az egyenes kiesése szakaszban el lehet jutni a tizenegyesekig, s ott már a szerencse a kicsiket is segítheti. A sors fintora, hogy a német kupadöntőben, ezzel a kis csapatokra jellemző taktikával állt ki a Dortmund a Bayern München ellen és sikerült is eljutnia a 11-sekig, azonban ott végül alulmaradt a bajorokkal szemben.

Odahaza a vágyott kupadöntő előszobájában, olyan vereséget szenvedett a Hertha, ami jól mutatta a felsőház és az azt üldözők közötti különbséget. Annyira koncentráltak fejben, mint lehetőségre a Hertha játékosok a kupára, hogy ezt megelőzően kikaptak a Hoffeinhemtől, amivel a dobogós helyről a 4-dikre csúsztak. A kupa elődöntő után pedig zsinórban  3 vereség jött, amivel egyre hátrább kerültek, míg az utolsó fordulóbeli döntetlennel a 7-dik helyen álltak meg. Pontosan ez ugyanis a kis csapatok számára a legnagyobb veszély, amit nagyobb versenytársaik már jól kezelnek. Egyszerre több fronton kell helyt állni, ahhoz, hogy eredményes legyen egy sport évad. A 7-dik hellyel az Európa Liga selejtezőjével, viszont még egy újabb piac a nemzetközi nyílt meg a Hertha Bsc ellőtt. Ezt az előrelépést, ami minden kis csapatnak inkább a visszaesést jelenti, mert erőforrásokkal nem bírják a több piacos versenyt, hogyan tudja kezelni a klub és edzője Dárdai Pál, a 2016/17-es évadban kiderül.
szurkolói elkötelezettség
Forrás: https://www.facebook.com/herthabsc

0 megjegyzés:








Népszerű bejegyzések