Kövess:

csütörtök, március 10

Amikor a filozófiát, gyors taktikai műveletekre kell váltani - az az a Van Gaal hatás

Van Gaal taktika
Louis Van Gaal, a Manchester United menedzsere
Forrás: https://www.facebook.com/manchesterunited
A Manchester United számára a bajnoki szezonnak és a bajnoki álmoknak, február 13-án lett vége. A Sundarlend ellen ugyanis begyűjtötték a 7-dik vereségüket is.  A szezon eleji írásunkban, már kiszámoltuk, hogy egy piacvezető, bajnoki címre törő csapat maximum 7 vereséget engedhet meg magának és a döntetlenek száma is minimális lehet, bár ebbe a versenytársak teljesítménye is iránymutató. Március elején 9 fordulóval a bajnokság vége előtt a Leicester Citynek 3, míg a Tottenham-nek 4 veresége van csak, így ebben az évben, ők azok, akik versenyben vannak az elsőségért. Ez a két csapat, aki még teljesíteni tudja a Premier League piacvezetőjével szembeni elvárásokat.

Féléves időtávban, ahogyan a Hertha BSC-nél, - mint, akik a kis csapatok stratégiáját követik - akartam megvizsgálni a Manchester United teljesítményét is, akik viszont a piacvezető szerepkörre áhítoznak. Azonban a menedzser Louis Van Gaal helyzete annyira kétségessé vált, hogy maradhat e továbbra is a kispadon, vagy elbocsátják, hogy kivártam hátha összegzést kell majd írnom.

A várakozáson aluli teljesítmény okai

Hiszen valóban, a Manchester United, a nevéhez, a múltjához és a bevételeihez képest rettenetes helyzetbe került. S általában a helyzetet leíró kép, a pályán mutatott játékban csúcsosodik ki, de ez számos más tényezőben nyilvánul meg igazán. Louis Van Gaal-t, akit a jellegzetes futball filozófiája miatt alkalmazott egy ekkora csapat, egyre inkább már csak konok makacssággal jellemzik, ahogy tovább vezeti az együttest. Van Gaal egyelőre, a közvélemény szerint nem tud Sir Alex Ferguson és David Gill örökébe lépni. S főként, azért, - mondják a kritikusok, mert nem látni a világos és koherens tervet a jövőre nézve, ami felé tartana a csapat.

Azonban a kirakatban lévő csapatteljesítmény mögött komoly intézményi válság húzódik. A Manchester Unitednél már Alex Ferguson ideje alatt megsértették az alapok gondozásának elveit, s ezen egy új filozófia a felszínen, nem tud komolyan segíteni és változtatni, sőt inkább az akkori hibák csapódnak le most. Ez természetesen elsősorban az utánpótlás nevelés kérdését jelenti. Rendkívül magas összegekért vásárolt és vásárol a Manchester, más futball kultúrákban, más szemléletben és filozófiával nevelt játékosokat. Azután ezekből a különböző filozófiai és futball kulturális alapokkal érkező, bár technikailag képzett játékosokból kellene egységet kovácsolni. A legtöbb nagycsapatnál, az utánpótlásképzésében már kisgyerekkortól azt a futballrendszert, az a látásmódot tanítják, amit az első számú csapat képvisel. Így ezekből az elkötelezett gyerekekből, a képzési rendszer segítségével, folyamatosan építve be a játékosokat a nagyok közé, a csapatnak lesz egy szilárd gerince, tartása, amit jól egészítenek ki az egyéb kulturális alapon álló igazolások.

A Manchesternél az elemzők szerint hiányzanak a megfelelő utánpótlást felderítő és menedzselő osztályok. A globális futball világában ma már minél fiatalabban igyekeznek a gyerekeket, a nagy csapatok a saját képzési rendszerükbe integrálni, különben lemaradnak a versenyben. Nincsenek meg a tehetséggondozásban a megfelelő, új adatelemzési technikák, állítólag a Unitednél, amivel hatékonyan lehet segíteni a fejlődést, vagy a kiválasztást. Nincsenek felépítve azok az időbeli ciklusok, amivel a 14 éves játékosok már láthatnák, hogy lesz minél jobb esélyük csatlakozni az első csapathoz. A mostani másodedzőt, Ryan Giggset is ilyen idős korban vitte a manchesteri akadémiára, ilyen típusú perspektívával Fergusson. Sir Alex Ferguson távozásának idején már ezek a problémák léteztek, már az utánpótlás nevelés nem volt képes támogatni a nagy csapatot, az utolsó még használható saját neveléseket Fergie élte fel, és elsősorban az ő hibája, hogy a pályája vége felé már nem gondolkodott a jövőben. S így Sir Alex már jóval kevésbé figyelt a háttér munkára. Ez óriási hiba volt egy tapasztalt menedzser részéről, hogy nem a klub, hanem csak a saját jövőjében gondolkodott, Így a távozása után a rendszer, mint egy kártyavár összeomlott, amit az erős és tekintélyt parancsoló személyisége Fergussonnak még valamennyire összetartott. Van Gaalnak ma így nem elég csupán a filozófiája mentén felépíteni a stratégiát, hanem az alapok újbóli rendberakása is az ő feladata, mint menedzsernek.

Louis Van Gaal filozófiájának, kellett volna megoldani mindent

Van Gaal márciusi kampánya
Forrás: https://www.facebook.com/manchesterunited
Ebből a szemszögből nézve egészen nyilvánvaló, hogy Louis Van Gaal-ra, mint menedzserre azért esett a választás, mert az egyike azoknak az edzőknek, akik bátran és következesen képesek beépíteni a fiatalokat a nagy csapathoz. Ezzel természetesen nemcsak az utánpótlást, de a megfelelő volumenű játékos értékesítést is biztosítva. Azonban Van Gaal is mindig, olyan helyeken dolgozott, ahol nagyon jól felépített volt az utánpótlás nevelés, így bátran tudott hozzányúlni a fiatalokhoz.  Így most az is tény, hogy ő is ugyanolyan érthetetlenül áll azelőtt, hogy mi történt, mint a többiek. S hiába igyekszik a filozófiája mentén egy játékrendszert kialakítani és abba beépíteni a játékosokat, - szerencsétlenségére, ugyanúgy, mint tavaly, idén is rendkívüli sérüléshullám akadályozza ebben – az nem tud átütő sikert hozni, anélkül az elköteleződés nélkül a játékosok részéről az anyaklub iránt, amit a sok saját nevelés jelentene az öltözőben. A nagy pénzen vett játékos, elsősorban a pénzért dolgozik és a szellemi elköteleződés kialakítása náluk sokkal bonyolultabb és keményebb feladat.

A megfelelő intézményi háttér nélkül, így már a piacvezető pozíciót célul kitűzni is lehetetlen feladatnak látszik. Van Gaal mégis küzd ezekért a célokért rendületlenül. Azonban számos mérkőzésen hiába van meg a labdabirtoklási fölény, hiába vannak a csatársorban a világ legdrágább csatárjai, a helyzetek nagy része kimarad. S nem lehet egy mérkőzésen sorban kihagyni helyzeteket, nem lehetséges, hogy 6-7-szer több helyzet kialakítás után sem kerül előnybe az együttes. Ez egyszerűen felőrli a támadó csapatot, s a masszív védekezés kevésbé tűnik fárasztónak ma a Manchester ellen, mert egy-két gyors kontrával azonnal halálra lehet sebezni őket.  Így a legtöbb csapatnál már kialakult a Manchester elleni taktika, meghagyva a területeket hagyják, hogy sokat fussanak, sokat birtokolják üresben a labdát. Arra kényszerítik a támadókat, hogy körbe passzolgassák, a védőfalat, az áttörések nélkül egyre jobban bizonytalanná téve őket. S ahogy telik az idő és nő a manchesterieken a mentális nyomás, akkor gyors akciókkal hajtanak, a sokszor egyetlen, de győztes gólra. A hátrányból, ha már rövid a játékidő, jelenleg nem igazán képesek fordítani a manchesteri focisták, pedig a nagy manchesteri legendák is erre inspirálnák őket.

Az azonban már igaz, hogy ebben a második évében a Van Gaal korszaknak, egységesebb lett taktikailag a Manchester United. A megértés a játékosok között már sokkal jobb, ez javítja a taktikai motívumok és játék modellek erejét. Ennek köszönhetően a játék már sokkal folyékonyabban zajlik a pályán. Már nincsenek annyira tanácstalan periódusok a mérkőzésekben, bár még a taktikai elemek nem hozták el az átütő sikert, de már használhatóak.  

taktikai motívumok
Forrás: https://www.facebook.com/manchesterunited
A Manchester United játékrendszere az 1-4-2-3-1-es felálláson alapul, amiben fontos tényező a szárnyakon, az óriási nyomás kifejtés. S ez a legtöbb hiba forrása is egyben, mert a felfutó védők miatt a szárnyakon elveszített labdák, vagy a beívelések után középen eladva azt, lehetőséget nyújtanak az ellenfeleknek a kontrákra. Éppen, ezért, amikor viszont védekezni kell és jelentős támadás, vagy offenzíva irányul a manchesteri kapura, akkor taktikai variánsként az 1-4-4-2-re kellene pontosan és gyorsan átállniuk. Így már a középpályán szűrni kellene tudni a kontrákat, de azon most még rendre átszaladnak az ellenfelek. A támadó jelleg, a nyomás gyakorlás, a több labdabirtoklás, a szerkezet váltás a védekezéshez, mind-mind attraktív futballt sejtet, azonban ezek az elemek még nem működnek igazán. Sok a kihagyott helyzet, sok a felesleges pontatlanság, a labdavesztés, és a visszarendeződés során is sok a hiba. Mindezek a tényezők okozzák a megfelelő filozófia ellenére is a Manchester United változó teljesítményét, és így állandóan a kirúgás réme fenyegeti Van Gaalt.

 Van Gaal tavaszi kampánya: gyors taktikai győzelmek, egymásután

Van Gaal minden esélyt igyekszik megragadni azonban a szezonban, ahhoz, hogy lássák megvalósulni az elképzeléseit. A tavalyi minimálisnak tekintett célkitűzés után, hogy a Bajnokok ligáját érő 4-dik helyet megszerezzék, a csapatnak nem sikerült tavaszra az egyenes kieséses rendszerbe kerülnie. A Wolfsburg köszöni szépen, mert a nyolcad döntőben a Gent, nem tanúsított túlzott ellenállást, így a csapat történetében először a nyolc közé jutottak. Az már komoly eredmény lett volna idén, bármi történik is mellette, ha Európa legjobb nyolc csapat közé visszakerül a Manchester United is.

sport taktika
Forrás: https://www.facebook.com/manchesterunited
Így most már az Európa Ligában kellene a címet megszerezni, amit sohasem nyert még meg egyrészt a Manchester, másrészt Van Gaal ezt az utat nevezte a könnyebbnek a Bajnokok ligájába jutáshoz, mint az angol bajnokságban elérni újra a negyedik helyet. Azonban még egy fordulóval ezelőtt a negyedik helyre is megcsillant a remény, hisz 1 pontra megközelítette a Manchester az Arsenal, majd a Watford elleni győzelemmel a Manchester City-t. Ezt követően azonban ismét kikapott a szokásos 1 góllal, a West Bromwichtól és ezzel ismét belátható látótávolságon kívül került a bajnoki célokat illetően. A március 20-ai Manchester City elleni mérkőzésen így már kötelező a győzelem, hogy újra felzárkózhassanak mögéjük és legyen esély az utolsó pillanatig legalább a negyedik helyre. Ehhez azonban még a bajnoki első és második helyezetett is meg kellene verniük.

Az Európa liga elhódítása sem tűnik azonban annyira egyszerűnek, mert a következő körben épp a Liverpool lesz a Manchesteriek ellenfele. S Jürgen Klopp és csapata számára is ugyanez a fenti két opció áll még rendelkezésre a szezon megmentésére. Egy mérkőzéssel kevesebbet játszva három ponttal állnak a Manchester mögött, akiket egy győzelemmel behozhatnának a bajnoki tabellán. S az Európa Liga a másik lehetőség a Liverpool tradíciójához illő eredményekre. Van Gaal számára harmadik lehetőségként még az angol FA kupa marad, - amit Alex Fergussonnak a majd harminc éves manchesteri időszaka alatt is csak ötször sikerült megnyernie, de a legutolsót 12 évvel ezelőtt. Ehhez a négy közé jutáshoz az bajnoki tabellán eggyel előttük álló Westham Unitedot kell kiütni a versenyből.

Így most Van Gaal és csapata számára létkérdés, hogy a közvetlen versenytársakkal megvívandó előttük álló 4 mérkőzésen, mint egy jól felépített kampányban, győzelmeket arassanak. A négy mérkőzés, három ellenfelére taktikai szinten maximálisan fel kell készülni és az eddig nem működő, de sokat gyakorolt taktikai elemeket muszáj aktivizálni.  Az ellenfelek játékában meg kell találni azokat a gyengeségeket, amik a Manchester előnyére válhatnak. Ez nem könnyű feladat, különösen úgy, hogy most a sok sérülés miatt, minden időknél több fiatal van a kulcsfontosságú mérkőzésekre készülő keretben.

Egy mérkőzés, ahol a filozófia tökéletesen megnyilvánult


tehetség gondozás
Forrás: https://www.facebook.com/manchesterunited
A bizakodásra azonban éppen a bajnok esélyesnek tartott, de az utolsó 3-4 mérkőzésével ezt elveszítő, Arsenal elleni teljesítmény adhat okot. Ezen a mérkőzésen teljes fényében ragyogott a Van Gaal-ra jellemző filozófia. A keretben, mint annak idején a kezdeteknél rengeteg fiatal volt. A cserepadon a Manchesternél csupa, olyan játékos ült, akiknek a neveit azelőtt sohasem hallottuk. S a fiatalok elköteleződése a klub iránt itt aztán teljes egészében aktiválta a legjobb képességeiket. Így bukkant fel a semmiből, mint anno Kluivert, az Ajaxnál, Rashford, aki az Európa liga mérkőzésen és az Arsenal ellen is 2-2 gólt lőtt, ezzel segítve győzelemhez és továbbjutáshoz a csapatát. Rashford azonban nem közvetlenül az utánpótlás nevelésből érkezett meg az első csapathoz, ezzel nem írva felül az alapokkal kapcsolatban korábban leírtakat. Rashford szó szerint az utcáról került pár éve a Manchester utánpótlás keretéhez. A Manchester United streetfutball közösségépítő programjában figyeltek fel a fiúra és onnan az utcai focisták tömegéből hívták meg az edzéseikre őt. Rashford olyan, valóban szegény körzetből származik, hogy eddig is kerékpárral járt az edzésekre és annyira fiatal, hogy az Arsenal utáni mérkőzést követően még a másnapi kémia dolgozatra kellett készülnie. S nincs nagyobb erő, mint egy ilyen játékos elköteleződése és lelkesedése, a neki lehetőséget adó klubnál, hogy több tízezer ember előtt játszhat élőben és több millióan követhetik a televíziókban.

Ezek a fiatal játékosok az Arsenal elleni mérkőzésen teljes erőbedobással, semmitől sem tartva, rendkívül agresszívan támadva, megmutatták mindazokat az erényeket, amit Louis Van Gaal filozófiája magában rejt. Azt a filozófiát, amit a különböző területekről érkező, képzett és tapasztalt játékosoknál sehogy sem sikerült ilyen erővel aktivizálni. A fiatal játékosokkal azonban még egy óriási probléma van, amitől, akár ebbe a rövid kampányidőszakba is beletörhet a Manchester bicskája, hogy hosszútávon még nem képesek fenntartani ezt a magas fokú teljesítményt.  S ez sajnos a három győzelem után a West Bromwich ellen már látható volt. Van Gaal számára óriási feladat, a rendelkezésre álló játékosokkal levezényelni ezt a 4 mérkőzésből álló kampányidőszakot.

A múlt és az idővel érkező eredmények mindent megszépítenek

A Manchester United legendás edzője Alex Fergusson sem kezdte a pályafutását ennél sokkal jobban a Manchesternél, azonban, az hogy a nyolcvanas években még kevésbé volt a rohanó a világ és hagyták dolgozni, kiteljesedni a vezetőt, s ez idővel meghozta az eredményeket, jókora előnyt jelentett.

Alex Fergusson  1986 novemberében vette át a Manchester United irányítását, tehát már jó két hónappal a szezon kezdés után, a kiesés ellen küzdve. Az 1986-87-es szezont a 11-dik helyen zárta a Manchester 56 pontot gyűjtve, az akkor lehetséges 84-ből a 22 csapatos mezőnyben. Fergusson második éve maga volt a csoda, ami segített abban, hogy bebetonozza székét,  az 1987-88-as szezonban már 81 pontot gyűjtve, az ekkor 21 csapatos bajnokságban 2-dik lett a United. A még most meglévő három front valamelyikén, de inkább kettőn, kellene Van Gaalnak is valami hasonló bravúrt felmutatnia, ahhoz, hogy a helyén maradjon. 

A Fergusson éra második évében ez a siker azonban a csapat erejét felemésztette, mert az 1988-89-es harmadik edzői évében ismét csak 11-dikek lettek 51 ponttal, a 20 csapatos bajnokságban. Ma ezt már egy edző nem élné túl, lásd Jose Mourinho esetét a Chelsea-nél. A következő szezonja Fergienek még ennél is borzasztóbb volt, akkor csak a 13-dikak lettek. Fergusson ötödik szezonjában 6-dik a United. Az az öt év alatt még csak egyetlen valamirevaló eredmény szerepelt a neve mellett. S ekkor húzta ki a slamasztikából egy FA kupa győzelem Fergussont.

Ez a kupa győzelem olyan lendületet adott a csapatnak, hogy a 1991-92-es szezonban sikerült ismét 2-diknak lenni, az újra 22 csapatos bajnokságban, mindössze 78 ponttal. Az adott évben nagyon kiélezett volt a verseny, sok azonos képességű csapattal. Míg végül Fergusson hetedik évében sikerült csak elérni az első bajnoki címet. S ezután lett, sok-sok fiatal saját nevelésű játékost beépítve a keretbe, mint David Beckham, Ryan Giggs, Paul Scholes, vagy a Neville testvérek, a 90-es évek legsikeresebb csapata a Manchester United.

Az, hogy Van Gaalnak lesz e ilyesmire lehetősége, az a 2016-os tavaszi kampány időszak után, már talán az első hónapban, márciusban ki fog derülni.

A Manchester United 2016. márciusi kampány időszakának mérlege

futball filozófia
Forrás: https://www.facebook.com/manchesterunited

Van Gaal csapatának mindössze a szerény 50%-os teljesítményt sikerült felmutatnia, ezen a sorsdöntő négy mérkőzésen. Ez azt jelentette, hogy a Liverpool elleni idegenbeli 2-0-ás vereség és a West Ham United elleni otthoni kupanegyeddöntős 1-1-gyel, a problémák csak tovább terjedtek.

A Liverpool legyőzéséhez igazán attraktív,  látványos támadó futballra lett volna szükség, aminek a hiányától leginkább szenvedett egész szezonban a United. Ennek több oka is van, egyrészt a legtapasztaltabb támadója Wayne Rooney gyakran volt sérült, a fiatalok, pedig még nem tudtak megfelelő módon beilleszkedni a keretbe és felvenni egy top csapat ritmusát. Így az első mérkőzés hazai visszavágóján - ahol esélye sem volt a Unitednek, a gólszerzésre - remek nyitányt produkálva vezetett 1-0-ra a Manchester United. S már úgy nézett ki, hogy ezzel az előnnyel vonulnak a csapatok az öltözőbe és egy teljesen nyílt második félidő következik. Azonban az első félidő utolsó másodperceiben, - egy buta védelmi hibából, szinte a félpályától engedték több védő asszisztálásával, hogy a liverpooli csatár eljusson a kapuig - gólt kapott a hazai csapat. Ez, mivel ezután még 3 gólt kellett volna lőnie, - a leginkább a gólokkal adós manchesteri csapatnak - megpecsételte a United sorsát. A csapat lendületét, valamint hitét vesztette és a második félidő szalon döntetlenje tökéletesen megfelelt a Liverpool elvárásainak és könnyed tovább jutásának. Így a második legrangosabb európai kupában sem sikerül áprilisra talpon maradnia a Manchester Unitednek.

A West Ham United ellen is  odahaza sokáig az FA kupából való kiesés réme fenyegetett. Martial 83. percben szerzett egyenlítő találata jelentette, a negyeddöntő idegenbeli megismétlését. Így még az FA kupa frontján kecsegtet valamilyen esély kozmetikázni a szezont, ugyanis a legnagyobb klubok már mind kiestek a versenyből. Az idegenbeli rájátszás azonban még inkább kétségessé teszi a továbbjutást. Minderre nem tudott gyógyír lenni, hogy a városi rivális Manchester City felett aratott sovány győzelemmel (1-0), még lehet esélye a Bajnokok ligás indulást érő negyedik hely elérésére a csapatnak. A március második felének, mind a sportban, mind az üzleti életben rendkívül fontos időszakát, a két döntetlen, egy győzelem, egy verséggel, összesítésben 3 rúgott és 4 kapott góllal záró Manchester United teljesítménye semmiképpen sem top csapaté.

Bármilyen kampány, aminek a mutatói 50% körül mozognak és a teljesítményben emellett, mint itt a góloknál negatívumok jelentkeznek, sikertelennek kell minősíteni. Fontos, hogy lásd mely statisztikákra kell figyelni az üzleti életben, mert a futballban az eredmények és a látott játék miatt ezt jóval könnyebb beazonosítani. 50%-nál magasabb visszafordulási arány a honlapról, vagy egy online hirdetési kampánynál a kattintók több, mint fele kevés minősített időt tölt az oldaladon, a boltba betérők több, mint fele nem tudja éppen milyen akciód van, csak az árat nézi. A tervezett értékesítés fele sem valósult meg. Ezek a kampány sikertelensége mellett több dolgot is jeleznek, mint ahogy a Manchester United márciusi kampányában is lehetett érzékelni. Nem volt elég attraktív, amit kínáltál - a pályán mutatott játék unalmas és lelketlen volt. Az alkalmazott taktika nem volt megfelelően felépítve és begyakorolva - a kapu előtt megakadt a támadás, csupán a védőfalat passzolták körbe és beívelésekkel próbálkoztak, hiányoztak a kreatív megoldások. Nem érzékelik a vevőid a történetet, a filozófiát, amögött, amit csinálsz, így nem tudnak veled azonosulni - Van Gaal  futball filozófiáját, a labdabirtoklásról és támadásról néha nyomokban lehet csak felfedezni a játékban.

Ezekből az adatokból, azonban tovább kell építkezned és még felkészültebbnek kell lenned a következő márciusi kampány időszakra, mert a tavaszi kampányoknak, különösen a bevezető márciusinak mindig döntő szerepe van az egész évedet tekintve.  

Forrás: https://www.facebook.com/manchesterunited


0 megjegyzés:








Népszerű bejegyzések